Kādā vecumā sākt iepazīties ar burtiem?

Ir daudz dažādu viedokļu, kad bērnam būtu jāsāk iepazīt burti.

Prakse rāda, ka burtiņus var sākt iepazīt jau no pusotra gada vecuma, ja bērnam par to ir interese. Svarīgi gan ir atcerēties, ka šajā vecumā nav jāiemācās nosaukt pēc iespējas vairāk burtus, bet gan radīt priecīgu piedzīvojumu to iepazīšanas procesā, kam jābūt vieglam un rotaļīgam.

Mana personīgā pieredze rāda, ka nav viena noteikta vecuma, kad sākt iepazīties ar burtiem, katram bērnam šis laiks ir individuāls.

Ar vecāko dēlu Ernestu burtus sākām iepazīt tikai 4 gadu vecumā, ātrāk viņš neizrādīja nekādu interesi par tiem. Arī 4 gadu vecumā Ernests ļoti skaidri pateica, ka viņš negrib mācīties burtus.

Nevienu!

Šis brīdis ir ļoti viltīgs. Skaidrs bija viens – mazākais spiediens un turpinājums būs ļoti bēdīgs. Ātri vien man radās ideja, ka burtus jāmēģina iepazīst “caur” tēliem, kas Ernestam ir aktuāli viņa paša rotaļās. Piedāvāju dēlam interesantu piedzīvojumu – radīt PUIKU ALFABĒTU. Grāmatas radīšanas process bija tik iespaidīgs un pozitīvs pārdzīvojums, ka Ernests burtus apgūva zibenīgi. Un šobrīd ir kļuvis par lielu grāmatmīli.

Savukārt, mazā māsa Nora (nepilni 3 gadi) šobrīd aktīvi izrāda interesi par burtiem. Interesanti, ka šobrīd viņai vairāk interesē burtu skaņas, proti, kā skan nevis izskatās burti. Šajā posmā, manuprāt, jāatceras, ka burti ir jāizrunā pareizi, nosaucot skaņu. Piemēram, šobrīd mums ir aktuāli burti N, L un M, tāpēc sakām nevis “en”, „el”, „em”, bet [n], [l], [m].

Ar ko mēs sākam?

Ar Noru šobrīd sākam iepazīt gan viņas vārda pirmo burtu, gan pārējo ģimenes locekļu vārdu burtus. Šādā veidā burtiem ir nozīme – viņa tos uztver, kā īpašu piederību katram no ģimenes, arī viņai pašai ir savs burtiņš. Lai atpazītu savu burtu vizuāli, man ļoti patīk ieteikumi, ka rotaļājoties var izveidot burtus – gan uztaisīt no plastilīna, gan izveidot aplikāciju, kuru pēc tam var izgriezt un pielīmēt bērna istabā vai pie gultiņas.

Komentāros dalies arī ar savu stāstu, kādā vecumā un kā iepazīstat burtus savā ģimenē!

Raksti komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *